WordPress Spam Yorumları Engelleme

WordPress Spam Yorum Eklentisi

WordPress blogunuzdaki yorum spam’leriyle uğraşmaktan yoruldunuz mu? Yalnız değilsiniz. Spam yorumlar, özellikle ilgilenecek zamanınız yoksa büyük bir sorundur. Bu makalede, WordPress’teki spam yorumlarıyla mücadele etmek için en iyi WordPress yorum spam eklentilerini ve yardımcı ipuçlarını paylaşacağız.  Bu ipuçları size zaman kazandıracak ve yorum spam’lerini web sitenizden önemli ölçüde ortadan kaldıracaktır.

WordPress’te Neden Spam Yorumları Engellemelisiniz?

İnternet, istenmeyen spam web sitelerinin bağlantılarını otomatik olarak yorum spam biçiminde yayan spam botlarıyla doludur. Bu spam yorumların amacı arama motorlarında sıralanmak ve aynı zamanda ziyaretçilerden yanlışlıkla tıklamalar almaktır. Ancak yorum spam’lerinin tümü botlar tarafından gönderilmez. Gerçek insan tarafından gönderilen spam yorumları da var. Bu konu dışı ve kötü yazılmış yorumların yakalanması zordur ve genellikle üçüncü taraf web sitelerine bağlantılar içerir.

Web sitenizi izlemiyorsanız ve bu yorumlar yayınlanırsa, hem gerçek kullanıcılarınız hem de arama motorlarınız bunları görebilecek. Bu, web sitenizin itibarını etkiler. Kullanıcılar web sitenizi düşük kaliteli veya spam bir web sitesi olarak görürler.

aksimet-spam-yorum
Aksimet, yorumları tek tek kontrol eder, süzer ve size sunar.

Aksimet Anti-Spam Korumasını Aktif Edin

Akismet , WordPress ile önceden yüklenmiş olarak gelen bir anti-spam eklentisidir. Web sitenizdeki tüm WordPress yorumlarını spam karşıtı veritabanlarıyla filtreler ve en yaygın spam yorumları türlerini yakalar. Akismet ücretsiz bir eklenti olarak kullanılabilir, ancak API anahtarları için kaydolmanız gerekir. Kişisel bir blog veya küçük bir web sitesi için ücretsiz alabilirsiniz.

google-spam-engelleme
Google doğrulama ile spam yorumların önüne geçin.

Google reCAPTCHA Doğrulamasını ekleyin

ReCAPTCHA, insan ve botların arasındaki farkı davranışları süzerek tespit etmek için kullanılan bir teknoloji olan gelişmiş bir CAPTCHA şeklidir. Google, kullanıcıların onay kutularını tıklatarak kimliklerini doğrulamasını kolaylaştırır. Spam botları için, bu teknolojiyi atlamak oldukça zordur, çünkü Google bir spam botu tespit ettiğinde, onlara daha zorlu doğrulama soruları sorar.

Web Sitesi URL Alanını Yorum Formundan Kaldırma

Yorum formundaki URL alanı yalnızca spam gönderenleri çekmekle kalmaz, aynı zamanda tartışmaya kesinlikle ilgisi olmayan insanları da davet eder. Bunu kapatmak için öncelikle ‘themes>temaisminiz’ klasörüne girip functions.php’yi açıp aşağıdaki kodu en alt satıra yapıştırın.

function wpb_disable_comment_url($fields) { 
unset($fields['url']);
return $fields;
}
add_filter('comment_form_default_fields','wpb_disable_comment_url');